NAIL LOVE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Love your NAILS!!!
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare


 

 intretinere

In jos 
+4
roxanaa7
ioanam
camely
Moderator_Coralia
8 participanți
AutorMesaj
Moderator_Coralia

Moderator_Coralia


Mesaje : 5
Data de inscriere : 02/11/2009
Varsta : 37
Localizare : Timisoara

intretinere Empty
MesajSubiect: intretinere   intretinere Icon_minitimeVin Noi 27, 2009 1:27 am

Buna fetelor, astazi am dorit sa fac un mic articol in care sa va arat cum mi-am facut intretinerea la unghii. Pt fetele incepatoare: ar fi bine sa va uitati si la pozitia mainilor, pt ca va fi de ajutor in momentul in care va faceti singure unghiile Smile

In aceasta poza vedeti ca am nevoie de o intretinere pt ca unghiile imi erau deja crescutesi, bineinteles ca eu nu pot sa am multa grija de ele. Mi le-am pilite de cateva ori Embarassed cand faceam unghiile fetelor, dar acesta este riscul atunci cand ai aceasta meserie Smile Din fericire eu mi le schimb o data la 2-3 saptamani

intretinere 1p10

Primul pas este indepartarea lacului de unghii, daca este cazul. Apoi unghiile trebuie degresate, iar pielitele trebuie impinse cu grija.

intretinere 210

Pielita de pe unghii se indeparteaza cu un cutitas de unghii. Aceasta nu se taie, pt ca altfel exista riscul ca pielitele sa fie foarte stresate sau chiar rupte in timpul aplicarii gelului. Unele persoane au si alergie la anumiti componenti din gel. Daca clienta voastra vrea sa isi taie pielitele sfatuiti-o sa faca acest lucru cu 3-4 zile inainte de programare.

intretinere 3p10

Se indeparteaza modelul...

intretinere 410

...si se pileste bine pana nu se mai observa nici o denivelare intre unghia naturala si gel. Pe unghia naturala nu se foloseste pila electrica, ci buffer-ul sau o pila cu granulatie fina

intretinere 510

In aceasta poza se poate vedea de ce nu trebuie taiate cuticulele. In momentul in care piliti, este inevitabil sa nu atingeti si pielea si puteti sa raniti clienta.

intretinere 610

Se aplica Nail Prep, care este o solutie cu rolul de a indeparta umiditatea, de a preveni micozele si de a echilibra pH-ul. Se aplica doar pe unghia naturala si se asteapta pana se evapora (doar cateva secunde)

intretinere 710

Dupa ce Nail Prep s-a evaporat se aplica Primer fara acid, dar cu atentie. Pensula se sterge de gatul sticlutei. Rolul primerului fara acid este de aderenta a gelului pe unghia naturala. Nu se asteapta uscarea lui.

intretinere 8p10

Acesta se aplica numai pe unghia naturala

intretinere 9p10


Apoi se ia o cantitate mica de gel...

intretinere 10p10

... si se intinde pe unghie ca si oja

intretinere 1110

Aveti mare grija ca gelul sa nu atinga pelita, dar in cazul in care acest lucru se intampla inlaturati gelu in asa fel incat sa ramana putin spatiu intre gel si pielita. Acesta este unul din motivele pt care gelul se dezlipeste de unghii (atunci cand intra aer sub gel)

intretinere 12p10

Nu uitati sa inchideti aplicarea pe marginea libera a unghiei.

intretinere 13p10

Se introduce mana in lampa. Eu tin 4 minute. NU SE DEGRESEAZA, deoarece stratul lipicios ce se formeaza este strat de aderenta pt urmatorul gel.

In acest moment clienta trebuie sa stie bine ce model doreste, pt ca daca se aplica sclipici sau alte produse de nail-art acesta este momentul sa le aplicati.

Metoda I... atunci cand clienta nu doreste produse ce trebuie introduse in gel...

Se ia o cantitate mai mare de gel...

intretinere 14p10

... si se pune in mijlocul unghiei.

intretinere 1510

Apoi se gliseaza prin miscari circulare de la mijloc spre margini...

intretinere 1610

... in asa fel incat marginile sa fie mai subtiri, iar centrul de rezistenta sa fie in mijlocul unghiei. Daca nu aveti acest mijloc de rezistenta unghia este mai instabila.

intretinere 1810

Se introduc mainile in lampa pt alte 4 minute. Se degreseaza si se uniformizeaza gelul prin pilire.

intretinere 2110

Apoi se face frnch-ul sau modelul pictat si se aplica sigilare.

Metoda II (Dupa ce am facut deja un articol cu unghii pictate am sa va arat o metoda usoara de prelungire a patului unghiei)

Dupa aplicarea primului strat subtire de gel se pregateste sclipiciul. Acesta este micul meu "secret". Felul in care aplic sclipiciul este urmatorul:

Trebuie sa aveti pregatite gelul si sclipiciul

intretinere 2210

Se ia o cantitate mica de gel pe pensula...

intretinere 2310

...se tapeteaza putin in sclipici

intretinere 2410

Se aplica de la jumatate in jos, mai aglomerat sus si mai pierdut in josul unghiei.

intretinere 25p10

Ca sa pregatim unghia pt french trebuie sa facem o linie de zambet cat mai frumoasa. Acest lucru se poate face daca uniformizam sclipiciul cu o pensula curata.

intretinere 26p10

Se intareste gelul cu sclipici in lampa pt 30 de secunde si se face french-ul

intretinere 2710

Introduceti mana in lampa.

Apoi se aplica un strat mai gros de gel, urmand pasii de mai sus: prin miscari de rotatie din centru spre margini. Se degreseaza si se pileste pt uniformizare

intretinere 2810

Se aplica gel de sigilare...

intretinere 2910

si ulei de cuticule...

intretinere 3010

...care se maseaza usor in piele

intretinere 3110
Sus In jos
camely

camely


Mesaje : 1
Data de inscriere : 11/12/2009
Varsta : 49
Localizare : timisoara

intretinere Empty
MesajSubiect: Re: intretinere   intretinere Icon_minitimeVin Dec 11, 2009 11:31 am

Very Happy am descoperit recent acest forum,l-am citit cu placere,va multumim fetelor care postati pentru sfaturi si idei.este necesar deoarece munca noastra nu este usoara.foarte frumos lucrezi te vizionez de mult
Sus In jos
Moderator_Coralia

Moderator_Coralia


Mesaje : 5
Data de inscriere : 02/11/2009
Varsta : 37
Localizare : Timisoara

intretinere Empty
MesajSubiect: Re: intretinere   intretinere Icon_minitimeMier Dec 16, 2009 10:09 pm

camely a scris:
Very Happy am descoperit recent acest forum,l-am citit cu placere,va multumim fetelor care postati pentru sfaturi si idei.este necesar deoarece munca noastra nu este usoara.foarte frumos lucrezi te vizionez de mult

Iti multumim frumos pt aprecieri. Speram sa ne vizitezi cat mai des Smile
Sus In jos
ioanam




Mesaje : 1
Data de inscriere : 30/12/2009

intretinere Empty
MesajSubiect: Intretinere   intretinere Icon_minitimeMier Dec 30, 2009 8:58 pm

Buna Coralia,
mi-a placut ft mult prezentarea ta , cu explicatii si fotografii.
te rog sa mai postezi si alte modele facute de tine inclusiv pasii necesari pentru a obtine un rezultat atat de bun.
Sunt constienta ca experienta se capata in timp...dar sunt optimista ca la un moment dat o sa reusesc sa -mi fac singura unghii asa frumoase.
Eu am mers 1 an la salon pentru intretinere cu gel, dar la un moment dat m-am trezit cu o alergie ft urata.M-am speriat crezand ca am luat o ciuperca de piele pt ca aveam niste mancarimi imgrozitoare, pielea din jurul unghiilor era rosie si umflata iar dupa o saptamana au cedat mancarimile dar au aparut niste coji mari de piele uscata, moarta.M-am dus la dermatolog si mi-a spus ca unghiile au fost traumatizate de modul de lucru al manichiuristei ...no comment, ideea e ca tipa lucra brutal, imi pilea unghiile pana imi dadea sangele pe margini.Ca sa scap de mancarimi stateam seara cu mainile bagate in ceai de galbenele pt ca avea efect calmant.
Apoi am incercat de inca 2 ori la interval de 4- 5 saptamani intre intretineri dar de fiecare data pateam la fel Sad asa ca am fost nevoita sa renunt la ele.
Gelul mi-a fost dat jos de pe unghii prin dezlipire, o alta experienta groaznica , dureroasa.Am intrebat atunci daca nu cumva exista si alta metoda de inlaturat gelul dar mi-au spus ca doar asa se procedeaza, desi ulterior am aflat ca trebuia pilit pana ramanea un strat foarte subtire.
Am facut pauza 6 luni timp in care le-am tratat cu uleiuri cu vitamine de la farmacie.Apoi am fost iar la salon sa -mi puna gel dar am schimbat salonul ca sa nu repet experienta cu alergia.Am mers la o tanti venita de la Chisinau, care picta foarte frumos dar a fost neserioasa, anula programari facute cu 3 -4 saptamani inainte dar ma anunta cu o seara inainte sa ma duc la ea si uite asa am ajuns sa-mi comand un set de incepatoare de pe internet si sa-m fac singura acasa unghiile cu gel.
Rezultatul e multumitor, deja mi le-am facut de 3 ori pana acum, sper in timp sa prind experienta.
O sa urmaresc acest forum pentru ca mi se pare foarte interesant .
Multumesc
Sus In jos
roxanaa7




Mesaje : 1
Data de inscriere : 26/02/2011

intretinere Empty
MesajSubiect: coraliaa am si eu o intrebare...Cand aplici primul srat de gel este gel de baza nu?Ca nu ai specificat:X:Xte pup si vreau sa te felicit pt acest forum:X   intretinere Icon_minitimeSam Feb 26, 2011 9:56 am

camely a scris:
Very Happy am descoperit recent acest forum,l-am citit cu placere,va multumim fetelor care postati pentru sfaturi si idei.este necesar deoarece munca noastra nu este usoara.foarte frumos lucrezi te vizionez de mult
Sus In jos
natalia22




Mesaje : 1
Data de inscriere : 01/03/2011

intretinere Empty
MesajSubiect: buna   intretinere Icon_minitimeMar Mar 01, 2011 3:56 pm

chiar azi am descoperit acest forum si mi se pare super ce faceti voi Smile , sunt si eu noua si as avea cateva intrebari . in primul rand eu folosesc produse de la evelyn . ce parere aveti de ele ? apoi daca de exemplu pundem pe unghia falsa gel colorat , dupa mai trebuie sa punem gel 2 sau doar finsh gel ? si ce geluri colorate imi puteti recomanda? gelul colorat cum se aplica, pentru ca am observat ca daca nu il aplici pana la cuticule se vede detul de uart pe unghie .Smile ms mult
Sus In jos
adelina1234




Mesaje : 2
Data de inscriere : 30/07/2011

intretinere Empty
MesajSubiect: unghii cu sclipici   intretinere Icon_minitimeSam Iul 30, 2011 5:42 pm

Buna fetelor aici am gasit gel cu sclipici efoarte frumos si ieftin www . ptfemei . ro si ajung in 3 zile prin posta ,eu zic ca merita,va pup si daca puteti mai multe poze cu unghii imi place foate mult cum lucrati :*
Sus In jos
Nino Danonino1111




Mesaje : 2
Data de inscriere : 10/08/2011
Varsta : 31
Localizare : Brăila

intretinere Empty
MesajSubiect: Buna fetelor!   intretinere Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 4:35 pm

am si eu o întrebare, de curând niște prietene m.au rugat ca pt data de 15august când avem un majorat să le fac și lor diferite modele pe unghii pe kre deja și le.au ales, problema e că ele nu vor să le aplic niciun strat de gel din diferite motive, menționez că folosesc vopsele acrylice, oare le v.a rezista manichiura dacă le fac modelul pe unghia naturală și le aplic doar 1-2straturi de lac de unghii? :-s
Sus In jos
mary2788




Mesaje : 2
Data de inscriere : 20/01/2013

intretinere Empty
MesajSubiect: care este ordinea gelurilor?   intretinere Icon_minitimeDum Ian 20, 2013 11:09 am

buna!cine ma poate ajuta si pe mine?tocmmai mi-am cumparat un kit de unghii si nu ma prea pricep care e ordinea de aplicare a gelurilor. am un gel bond aid,gelurile de constructie.un gel ultra bond(bonding gel) si un gel lidan ultra seal,va multumesc
Sus In jos
Continut sponsorizat





intretinere Empty
MesajSubiect: Re: intretinere   intretinere Icon_minitime

Sus In jos
 
intretinere
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
NAIL LOVE :: UNGHII FALSE :: Unghii false tips si gel-
Mergi direct la: